2012 Kına gecesi kıyafetleri nelerdir , bindallı resimleri , modelleri

Kına gecesi kıyafeti ya da diğer bir adıyla bindallı  , evlenecek olan kız tarafından kına gecesinde giyilen , genellikle kırmızı , süslü , saten ya da kumaştan yapılmış olan geleneksel bir kıyafettir. Kına gecesi gelin adayının kendi evinde ya da ailesiyle geçirdiği son gecedir ve gelin adayı da son gece bindallısını giyer. Ancak kına gecesini geçiren kız bütün gece bindallısını giymez. Kına merasimine geçmeden önce ilk olarak gelin adayı gayet alımlı bir abiye ve kına merasimine geçildikten sonra bindallısını giyer.

Bindallı genellikle üzerine çiçek, dal , yaprak gibi desenler işlenerek üretilir. Yazımızın sonun da bir çok bindallı resmini, ayrıca 2012 kına gecesi kıyafetleri resimlerini de bulabilirsiniz.

Bindallıyı işleme işlemi bir hayli uzun sürmekle beraber son derece zor bir işlemdir. Dikkat ve sabır gerektirmektedir.

Günümüzde bindallı giyilmesi her ne kadar önemini kaybetmeye başlamış gibi görünse de bu geleneği devam ettirmeye çalışan insanların sayısı, bu geleneği devam ettirmek için yeterli durumda.  Uzun süren ve zahmetli işlemeleri, işçiliği ve malzeme kalitesi bakımından alınamayacak fiyatlara ulaşan bindallı  , usta bir kişinin el atması ve değişik bir yapılış tekniğinin uygulanmasıyla herkesin alabileceği fiyata nihayetinde gelmiştir. Bu tekniğin adı da batik tekniğidir.

Kısaca batik tekniğinden bahsedecek olursak kumaş boyama yöntemi diyebiliriz. Ama bu boyama işleminin diğerlerinden farkı baskı yöntemiyle değil de başka bir yöntemle boyamaktır. Bu tarz boyama işçilik ve malzeme maliyetini önemli ölçüde azaltmıştır. Bu teknik sayesinde bindallı her gelin adayının giymek istediği kıyafetler arasındaki yerini tekrar almıştır.

Gelin adayı kına gecesinde bindallısını giydikten sonra kına yakmak merasimine geçilir. Bu esnada gelin adayı bir sandalyeye oturtulur, etrafında akrabaları ve arkadaşları şarkılar söyleyerek dönmeye başlar ve gelin adayının kınası yakılır. Hepsinde olmasa da neredeyse bütün kına gecelerinde , kına yakma töreni sırasında gelin adayları kendilerini tutamaz ve ağlarlar. Kına yakma töreni kına gecesinin sonuna doğru başlar. Bu zamana kadar ise gelin adayı arkadaşlarıyla ve akrabalarıyla birlikte çeşitli oyunlar oynarlar.

Gelin adayı ilk olarak abiyesini daha sonra ise kına gecesi kıyafeti olan bindallısını giyer. Kına yakma işlemi bittikten sonra da bindallısını gece bitene kadar bir daha çıkarmaz. Bindallı fiyatları 300 ila 2000 TL arasında değişiklik göstermektedir.  Eğer kiralamak isterseniz 50 ila 500 TL arasında değişmektedir. Eğer bindallı alır iseniz bir daha giyemeyeceğinizi düşünürseniz  , kiralamak sizin için daha faydalı olacaktır. Ancak eğer hatıra olarak saklamak istiyorsanız o zaman satın alabilirsiniz,

Aşağıda bir çok bindallı ve 2012 kına gecesi kıyafetleri bulunmaktadır.

 

3.998 views

Google Aramaları:

  • kna gecesi kyafetleri
  • kına gecesinde giyilen kıyafetin adı
  • kinada giyilen kiyafet
  • bindallı fiyatları
  • kinada ne giyilir
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>