1 yaş kurabiyesi yeni model,resimleri,fiyatları,uçak kurabiye, kapıda ödeme

Yeni siparişini almış olduğumuz küçük Beyimiz Atlas Bey için hazırlamış olduğumuz 1 yaş kurabiyelerini aşağıda bulabilirsiniz. Bu siparişimizde 1 yaş kurabiyesi için 2 model çalıştık. İlk modelimiz normal 1 sayısına üzerine mavi ve More »

Mini mouse kurabiyeler,Bebek kurabiyeleri,1 yaş kurabiyeleri,doğum kurabiyeleri,butik kurabiyeler,kapıda ödeme

3 TL – 4 TL  - 5 TL DEĞİL SADECE 1,70 TL ÜSTELİK 40 ADET VE ÜZERİ ALIMDA ÜCRETSİZ KARGO EĞER İSTEMİŞ OLDUĞUNUZ ÖZEL BİR KURABİYE VAR İSE İMKANLARIMIZ DOĞRULTUSUNDA ONU DA More »

Galatasaray Kurabiyeleri ,Bebek kurabiyeleri,resimleri,doğum kurabiyeleri,kapıda ödeme,butik kurabiyeler

3 TL – 4 TL  - 5 TL DEĞİL SADECE 1,70 TL ÜSTELİK 40 ADET VE ÜZERİ ALIMDA ÜCRETSİZ KARGO EĞER İSTEMİŞ OLDUĞUNUZ ÖZEL BİR KURABİYE VAR İSE İMKANLARIMIZ DOĞRULTUSUNDA ONU DA More »

Bebek,Doğum,Nişan,Nikah,Mevlüt Kurabiyeleri,Yapılışı,Resimleri,Fiyatları,

Sunulmuş olan bebek kurabiyeleri daha çok çocuklarınızın doğum günlerinde,ya da yeni bir doğum esnasındaki kutlamalarda , nişanlarınızda ,nikahlarınızda ve mevlüt tarzı günleriniz de kullanılmakadır. Hazırlamış olduğumuz kurabiyeler tamamen hijyenik ev ortamında hazırlanmakta More »

 

Kına gecesi , geceleri nedir, neler yapılır, nasıl yapılır,video izle

kına

Kına gecesi , geceleri nedir , nasıl yapılır , neler yapılır  ?

Kına gecesi düğünden bir gece önce yada bir hafta önce  , kız tarafı tarafından yapılan , gelin adayının ailesiyle birlikte geçirdiği son gece olarak adlandırılabilir. Bu yüzden kına gecesinin gelin adayı tarafından ayrı bir önemi bulunmaktadır. Kına geceleri hem mutluluğun hem de hüznün birlikte yaşandığı geleneksel törenlerimizden bir tanesidir.  Her ne kadar eski önemini kaybetmeye başladıysa da hala bir çok bölgede geleneksel olarak kutlanmaya da devam edilmektedir. Günümüz kentleşmesi kına geceleri yapılmasına çok fazla imkan vermemekte bu yüzden de sadece gelin adayı ve kız arkadaşları tarafından yapılan eğlenceler olarak hayatımızda yer almaya başlamıştır. Ayrıca günümüzde çoğu genç maddi imkansızlık yada başka nedenlerden dolayı sadece nikah ile evlenmek zorunda kaldığından dolayı , kına geceleri nikah tan bir gece önce yapılan eğlencenin yanı sıra  , bir nevi düğün organizasyonuna da dönüşmüştür.

Gelin adayına bu gece de kına yakılır. Gelenekleri halen devam eden toplumlarda da kına yakmanın gençleri birbirine daha yakınlaştırmak  , sevgili yapmak maksadıyla yapıldığı halen bilinmektedir.

Kına gecelerinde yapılan tören hemen hemen her kına gecesinde aynı olmakla birlikte , yöreye ve adetlere göre de farklılık gösterebilir. Genel olarak bahsetmek gerekirse; kına gecesinden önce erkek tarafı kınayı almakla yükümlüdür.  Almış olunan kına kız evine hediyelerle birlikte gönderilir. Ya da kına gecesine giderken de götürülebilir. Kına malzemelerinden kına tepsisi ve kına sepeti özenle hazırlanır. Kına sepetine ufak ufak paketlere dağıtılmak üzere kınalar konur ve kına tepsisine de gelin adayına yakılacak olan kına konur.

Bazı bölgelerimizde kına gecesi ana kınası olarak da adlandırılmaktadır. Diğer kına gecelerinden farklı olarak  , gelin adayının annesi kınayı alır , kızın arkadaşlarını ve tanıdıklarını toplar ,sonra da kınayı kızının başında yakar. Diğer bir adı da gelin baş kınasıdır.

Kına gecesi kız evinde düzenlenir yada kız tarafı bir salon vb. tutarak bütün organizasyonu yüklenir. Damat adayı ve yakınları kınacılar olarak adlandırılır . Damat adayı kız tarafına gitmeden önce kız tarafı çeşitli eğlenceler düzenler ve daha sonra damat tarafı gelir. Damat tarafı geldikten sonra kendi eğlencelerini düzenlemeye başlar. Eğlenceler bir süre devam ettikten sonra sıra kınanı yakılması işlemine gelir.

Gelin adayı bindallısını giyerek bir sandalyeye oturur. Kınanın içine şans ve bereket getirmesi için bozuk para konur. Gelin kınası yakılırken damat ve kız tarafından oluşan topluluk ellerinde mumlar ile gelinin etrafında döner ve çeşitli şarkılar söylerler. Bu şarkılar esnasında çoğu zaman gelin adayı kendini tutamaz ve hüzünlenerek ağlamaya başlar. Daha sonra gelinin kınası yakılır ve kaynana gelin adayının avucunun içine bir adet altın yada bir miktar para koyar.  Bu işlemde bittikten sonra tekrar eğlenceye geçilir. Gecenin sonuna kadar eğlence devam eder.

Yazımızın devamında  kına gecelerinde söylenen türkü , müzik , şarkı sözlerinden bazılarını bulabilirsiniz.

Güveyi baban Bursa’ya vardı mı?
Bursa kınası aldı mı?
Oğlum yakınsın dedi mi?
Güveyi kınan kutlu olsun
Yarin ağzı tatlı olsun

Önünde mumlar yanası
Allah bir oğul veresi
Güvey kınan kutlu olsun
Yarin ile ağzın tatlı olsun

 

Baba kinin bitti mi?
Kardeş ekmeğin arttı mı?
İşte koyup gidiyorum
El kızı aaafin yetti mi?

Bolu’dan bir örnek

Altın tas içine kına ezilsin
Sabah olsun güzel yüzün yazılsın
Görümceler etrafına dizilsin
Gelinim kınan kutlu olsun
Burada dirliğin tatlı olsun

Muğla’dan bir örnek:

Getirin gelini kına yakalım
Temizce arıca kına yakalım
Gelinin sözünü hep tutalım
A gelin a güzel kınan kutlu olsun
Güveyinin yanında sözün tatlı olsun

Hani bunun kaynanası
Kireç ocağında yanası
Kutlu olsun gelinin kınası
A kız a gelin kınan kutlu olsun
Orda da burada da dilin tatlı olsun

Kına geceleri videoları


Kına gecesi ile kalemuzik


Saba Tümer’e kına gecesi ile medyapatronu1

2.050 views

Google Aramaları:

  • kına gecesi nasıl yapılır
  • gelin kınası nasıl yakılır
  • kına gecesinde neler yapılır
  • kına gecesi nedir
  • kna gecesinde neler yaplr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>