Kızlık Zarı Nedir ? Çeşitleri ?Tedavi Yöntemleri ? Muayenesi Nasıl Yapılır ?

Kızlık Zarı Nedir ?

Kızlık zarı vajinanın ortalama 3 yada 1.5 cm içerisinde , 3 mm kalınlığında yer alan , iç yüzeyi ağız iç yapısına benzer bir şekilde mukoza dediğimiz maddeden oluşan bir yapıdır. Vajinanın gelişimi sırasında oluşmuş bir deri kıvrımıdır. Kızlık zarı bulunduğu konum itibariyle vajinanın girişini tamamen kapatmaz. Ortasında bulunan delik sayesinde adet kanının ve vajinal salgıların akması sağlanmaktadır. Kızlık zarının bilinen işlevsel bir fonksiyonu bulunmamaktadır.

Kızlık zarı kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bazı kadınlarda doğuştan yoktur. Kişiler arasında oluşan bu farklılıklar çiftlerin birlikte olmasından sonra meydana gelebilecek kan oranında da çok farklılıklar oluşturmaktadır.

Tedavi Yöntemleri ve Çeşitleri :

Kızlık zarının çeşitleri bulunmaktadır. Bugüne kadar yapılan araştırmalar neticesinde 7 farklı kızlık zarı tespit edilmiştir. Kızlık zarı tahriş edildiği zaman , eski haline geri getirmek için tedavi şekilleri günümüzde mevcuttur. İki çeşit tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar kalıcı ve geçicidir.

Kalıcı yöntem de vajina duvarından alınan dokular vasıtasıyla hasta yeni bir kızlık zarına kavuşmaktadır. Bu oluşan kızlık zarının eskisinden hiç bir farkı bulunmamaktadır. Geçici olarak yapılan tedavi şeklinde ise , tahrip olmuş kızlık zarı dikişler vasıtasıyla eski haline getirilir. Her iki işlemde lokal anestezi yoluyla yapılmaktadır. Yaklaşık olarak 15-20 dakika süren ve herhangi bir risk taşımayan operasyonlardır. ister kalıcı olsun , ister geçici olsun , her ki tedavi şeklinde de , ilk ilişki sonrası elde edilmesi gereken kanama ortaya çıkmaktadır.

Muayenesi Nasıl Yapılır :

Kızlık zarının muayenesi genellikle jinekolog muayenelerinde yapılmaktadır. Uygulanan muayene yöntemi oldukça basittir yaklaşık olarak 30-40 saniye kadar sürmektedir. Hasta uzandıktan sonra hekim tarafında vajina içi incelenir. Kızlık zarında oluşan yırtık ve hasarlar muayene sonucunda bilgilendirme amaçlı kişiye verilir. Kızlık zarı yırtılması ilk 7 günlük süreyi kapsıyor ise taze yırtık olarak adlandırılmaktadır. ve girilen ilişkini kaç gün önce meydana geldiği yaklaşık olarak tahmin edilmektedir. Eğer 7 günü geçtikten sonra muayene edilirse , ilişkinin kaç gün önce meydana geldiğini anlamak güçtür. Bu yüzden muayeneleri ilişkiden kısa süre sonra yapılmasında fayda bulunmaktadır.

68 views

Bu yazı Sağlık & Güzellik kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>